Güneş Paneli ve Çağımız Açısından Önemi

Bu yazı 30 Ekim 2017 tarihinde, saat 10:20 civarında yazılmış. kez okunmuş.
Yazar : admin

Her şeyin kirletildiği ve dünyanın zor yaşanır hale getirildiği bugünkü hayat düzenimizde, hatta daha doğru bir söylemle çok boyutlu düzensiz ve kaotik hayatlarımız içinden verebileceğimiz en iyi haber şudur ki, güneş enerjisi hiçbir zaman bitmez ve insanlığa asla zarar vermez. Çünkü o doğaya da insana da sadece yararlarını sunar. O halde güneş paneli konusunda, onun değer ve önemini vurgulayan nice şey söylenebilecektir ve bu çok da yerinde ve isabet olacaktır.

Diğer Enerji Kaynakları ve Güneş Enerjisi

Çok eskiden bugüne hâlâ çok büyük yoğunlukla kullanılmakta ve vazgeçilemez konumda olan enerji için değişik kaynaklar vardır. Petrol bunların başında gelir. Kömür bu kaynaklardandır. Doğal gaz bu gruptandır. İster fosil orijinli enerji kaynakları olsun ister temiz enerji kabul edilen elektrik enerjileri olsun elde edilmesi ve dönüştürülmesi ve insanın kullanımına sunulması aşamalarını geçinceye dek büyük zahmetler, riskler ve masraflar gerektirmektedir.

Daha ön planda olup da üzerinde durulması gereken ise bu enerji kaynaklarının doğaya ve insana verdikleri geri dönüşsüz zararlardır. Bu anlamdaki riskler ise tümden göz ardı edilemeyecek kadar geniş, kapsayıcı ve derindir ki insanlığın tümden yok olmasına bile yol açabileceklerdir.

Bu anlamda denilebilir ki güneş enerjisi insanın da insanlığın da aydınlık geleceğidir. Güneş panelleri de bu anlamda o geleceğin kurgulandığı-üretildiği merkezi ve çekirdek yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güneş Paneli Nedir

Ülkemizde güneş enerjisinden yararlanma olgusu gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bütün dünyadaki gelişime paralel olan bu durum güneş paneli adı verilen ögelerin ne olduğu ve özellikleri konusunu daha bir önemli hale getirmiştir. Güneş paneli kışın da yazın da ihtiyaç duyulan elektriği rahatlıkla üretebilmektedirler. İşbu paneller hissedilen hava sıcaklığına göre değil, direkt olarak üzerlerine çektikleri güneş ışınlarını dönüştürerek söz konusu enerjiyi üretirler. Güneş paneli kendisinde var olan vakumlu tüpler aracılıyla güneşin ışınlarını her koşul ve açıdan ve da doğrudan alabilmektedir. Bu da demek oluyor ki güneş paneli yılın her mevsiminde ve günün her saatinde güneşe ulaşabilmekte ve onun ışınlarını panellerine dik bir biçimde alabilmektedir.

Güneş Panelinin Çalışma Tekniği

Sözünü ettiğimiz güneş panelleri üzerinde onun elektrik enerjisi üretmesine yönelik amacına hizmet eder durumda birçok güneş hücresi vardır. Bu hücreler güneş ışınlarını kendilerine çeker ve emerler. Sonra da bunu enerjiye dönüştürürler.  Bir başka söylemle, güneş paneli, güneş ışığını elektrik enerjisine çeviren bir yapının adı olmaktadır.

Kurulmuş ve işler duruma konmuş bir panelin üstüne güneş ışığı geldiği an panelde doğru akım üretimi gerçekleşmektedir. Bu paneller, tercih edilen güce göre seri yahut paralel biçimde bağlanmaktadır. İhtiyaç duyulan noktada bir evde lazım olan bütün elektriği karşılayabilir. Bu anlamda güneş panelinde yer alan bir güneş hücresinin enerjisi onun verimi ile ölçülmektedir. Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki, güneş panelinin yönü mevsimlere göre değiştirilerek her mevsim yeterli derecede verim alınması mümkündür.

Bilindiği gibi, güneş ışığının ve yarı iletkenli silikonların karşılıklı etkileşimi sonucunda artı ve eksi yükler sayesinde bir voltaj oluşmaktadır. Bu bağlamda doğru akım özelliği olan çok sayıda güneş hücresi bir araya getirilerek -17 verim ile 130 W’a kadar enerji veren güneş panelleri üretilmektedir. Bu üretilen elektrik enerjisi de bataryada biriktirilir ve böylece depolanır. Sonuçta da DC elektrik enerjisi, hayatlarımızın her noktasında kullandığımız araç ve gereçlerin çalışması için çok lüzumlu olan AC elektrik enerjisine çevrilir.

İlk kez uzay araçlarında gerekli olan elektriği temin etmek adına üretilen bu paneller süreç içinde kapasitelerin de artması sonucu birçok alanda kullanılabilir hale gelmişlerdir. Böylece güneş paneli geleceğin en insancıl ve en ekonomik enerji kaynağı durumuna geçmiştir.

Yazar : admin

Lütfen Dikkat;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır. İyi niyetle tartışma konusu açanlara yorum sayfamız da sonuna kadar açıktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.170 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Haydi Sor Sor * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

WordPress spam blocked by CleanTalk.

Arayalım Bakalım

Haydi Bakam Rastgele

  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum