Havada Wi-Fi hackerlara silah olabilir

Bu yazı 10 Mayıs 2015 tarihinde, saat 14:44 civarında yazılmış. kez okunmuş.
Yazar : admin

WiFi-ucak-e1429250932297

ABD Federal Havacılık İdaresi’ne göre, uçaklarda yolculara sunulan Wi-Fi hizmeti hackerlara siber saldırı imkânı verebilir.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından hazırlanan rapor, uçaklarda sunulması planlanan Wi-Fi hizmetinin siber saldırılara imkan verebileceği uyarısında bulundu. Raporda, uçaklardaki kablosuz eğlence sistemlerinden internet tabanlı kokpit iletişimlerine kadar tüm IP ağlarının siber saldırılara kapı araladığı belirtildi.

Raporda, 2025 yılında hayata geçirilmesi beklenen Yeni Nesil Hava Taşımacılığı Sistemi’nin de risk altında olacağı ifade edildi.

Rapor, hacker’ların hava araçları sistemlerine uzaktan iki şekilde erişim sağlayabileceğini belirtti. İlk yöntem, yolcuların aktif hale getirdiği Wi-Fi ağları. Güvenlik uzmanları, güvenlik duvarı (firewall) zafiyetleri ve yazılım içerikleri sayesinde uçaklardaki Wi-Fi ağlarının siber saldırılara açık olduğunu belirtti.

Söz konusu tehdit, uçaklarda kullanılacak akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarla daha da artıyor. Uzmanlar, ‘hava aracı sistemlerinde bilgi iletimi yapabilme kapasiteleri olduğu sürece’ mobil cihazlar aracılığıyla kötü amaçlı yazılım kıllanılabileceğini ifade etti.

İnternet riske neden olabilir

FAA raporunda belirtilen bir diğer saldırı riskinin, uçaklarda internet bulunması olacağını belirtti. Diğer tüm telekomünikasyon sistemleri gibi IP ağları hacker’lara cihazlara sızma imkanı verebilir. Böylece yolcuların cihazlarına kötü amaçlı yazılım yüklenebilir.

Bugüne kadar bir yolcu uçağının, yerden veya uçağın içinden siber saldırıya uğradığına dair bir örnek bulunmuyor. Beyaz şapka hacker’lar, 2013’te düzenlenen Hack In The Box ve 2014’te düzenlenen Black Hat konferanslarında söz konusu saldırıların nasıl yapılabileceğine dair sunumlar gerçekleştirmişti.

Yolcu uçaklarının siber saldırıya uğraması henüz spekülasyondan öte olmasa da, uzmanlar uçaklarda bulundurulması gereken cihazlar ve kullanımları hakkında düüzenleme yapılması gerektiğini savunuyor( Al Jazeera)

Yazar : admin

Lütfen Dikkat;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır. İyi niyetle tartışma konusu açanlara yorum sayfamız da sonuna kadar açıktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.871 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Haydi Sor Sor * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

WordPress spam blocked by CleanTalk.

Arayalım Bakalım

Haydi Bakam Rastgele

  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum