Kişisel Bütçe Planlamasının Önemi

Bu yazı 18 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:20 civarında yazılmış. kez okunmuş.
Yazar : admin

Birçoğumuzun hayatında yaptığı en büyük hatalardan birisi plansız ve programsız hayatımıza devam etmektir. Bu plansızlık yüzünden maalesef ayın sonunu göremiyor ve bütçemizde açık veriyoruz. Düzenli olarak gelir elde etmemize rağmen her ay aynı sorunu yaşıyoruz. Açıklarımızı kapatmak için veya kredi kartına yükleniyor ya da tanıdıklardan ve dostlardan borç para bulmaya çalışıyoruz. Bu durumu yaşamayan sanırım çok az kişidir. Aslında hazırlayacağımız bir kişisel bütçe planı ile gelir ve gider dengesini kurabilir, sağdan soldan borç bulma derdinden de kurtulabiliriz.

Hemen hemen her ay ve her yıl yapacağımız harcamalar bellidir. Kira, aidat, elektrik, su, doğalgaz, internet, yeme-içme, ulaşım ve eğitim gibi giderlerin tutacağı miktar bellidir. Aynı şekilde aldığımız maaş da belli olacağından gider ve gelir dengesini kurmak o kadar da zor olmamalı değil mi? Peki bu bahsettiğimiz kişisel bütçe planı nasıl yapılır?

Kişisel Bütçe Planlaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir kağıdı ya da excel dosyasını ikiye bölün. Böldüğünüz kısmın sol tarafına 1 yıllık geliriniz (maaş, kira geliri, ek gelirler)i, sağ tarafına da 1 yıllık giderlerinizi (kira, elektrik, su, internet, doğalgaz, mutfak masrafları, giyim, eğlence ve tatil giderleri) yazın. Son olarak giderlerinizi topladıktan sonra tutarı 10’a bölüm ve çıkan sonucu gider kısmına ekleyin. Her zaman beklenmedik durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Gelir ve giderlerinizi yazdıktan sonra gelirlerinizden giderlerinizi çıkarın. Çıkan sonuç eksi ise, giderlerinizde azaltmalara gitmeniz gerekmektedir. Öncelikle evinizi değiştirebiliyorsanız daha uygun kiralı bir eve geçebilirsiniz. Bu mümkün değilse, eğlence, tatil ve mutfak masraflarından kasmayı deneyin. Çok ihtiyacınız yoksa giyim alışverişlerinizi azaltın.

Çıkan sonuç, artı ise bu geliri değerlendirebileceğiniz alanları düşünün. Bireysel emeklilik sistemini düşünebilir ya da altına veya dövize yatırım yapabilirsiniz. Artan geliri kaliteli bir şekilde değerlendirmezseniz ileriki yıllarda çıkabilecek olası gider durumlarında zor duruma düşebilirsiniz.

Her yıl bu şekilde yapacağınız kişisel bütçe planlaması ile gelir ve gider dengesini ayarlayabilirsiniz. Geleceğe daha emin adımlar ile bakmanızı sağlamada bütçe planlamasının yeri gerçekten de çok önemlidir. Eğer bu yıl planlama yapmadıysanız ve bütçenizde büyük oranda bir açıklık varsa çok da üzülmeyin. İhtiyacınız oranda çekeceğiniz uygun faiz oranlı ihtiyaç kredisi ile açığınızı kapatabilirsiniz. Kredi çektikten sonra her ay düzenli olarak ödeme yapacağınız için ileri yıllarda bütçe planınızı daha kolay hazırlayabilirsiniz.

Yazar : admin

Lütfen Dikkat;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır. İyi niyetle tartışma konusu açanlara yorum sayfamız da sonuna kadar açıktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.857 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Haydi Sor Sor * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

WordPress spam blocked by CleanTalk.

Arayalım Bakalım

Haydi Bakam Rastgele

  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum