NASA Ay’da şalgam üretecek!

Bu yazı 08 Aralık 2013 tarihinde, saat 23:45 civarında yazılmış. kez okunmuş.
Yazar : admin

NASA’nın Ay’de kurmayı planladığı bitki laboratuvarında Şalgam da üretilecek.

NASA’nın dünya dışında bitki üretme projesinin ilk ayağı Uluslar Arası Uzay İstasyonu (ISS) idi. ISS’de bitki yetiştirme deneylerinden olumlu sonuç alan NASA şimdi Ay yüzeyinde bir “sera” kurmaya hazırlanıyor. Bu laboratuvarda, belki de ileride Mars’a ekilecek olan bitkilerin ilk deneyleri yapılacak. Ay’daki serada yetiştirilmesi planlanan bitkiler asında fesleğen, tere ve şalgam da yer alıyor.

Bu projenin hayata geçmesi için belirlenen zaman ise hayli yakın, sadece bir sene sonrası, yani 2015. NASA bu operasyon için Ay’a insan göndermek yerine, özel bir ay aracı tasarlayacak ve kapsüller içindeki bitkiler aya bırakılacak. 1 metre küp boyutlarındaki minik serada yetişecek bitkiler sürekli gözlem altında tutularak, maruz kaldıkları radyasyon, hayatta kalmak için geliştirdikleri çözümler, bitkilerin ihtiyaçları ve yaşanacak sorunlar analiz edilecek. Bu minik deney ise çok önemli veriler oluşturacak zira Ay’da veya dünya dışında bir gezegende, kontrol altındaki bir kapsül içinde bitki yetiştirmeye dair edinilen deneyim, ileride Ay veya Mars üzerinde kurulacak insanlı bir istasyonda oksijen, su ve besin sağlamak için oluşturulacak kapalı ekosistemdeki bitkilerin canlı kalmasını sağlayacak. Böylece kapalı istasyon içinde kendi kendine dönen minik bir ekosistem mümkün olacak. Bu da Mars’ta insanlı bir “koloni”nin mümkün olması anlamına gelecek.

Yazar : admin

Lütfen Dikkat;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır. İyi niyetle tartışma konusu açanlara yorum sayfamız da sonuna kadar açıktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.857 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Haydi Sor Sor * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

WordPress spam blocked by CleanTalk.

Arayalım Bakalım

Haydi Bakam Rastgele

  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum
  • sponsorum